środa, 14 grudnia 2016

[Ze słownikiem] - ale o co chodzi?


O Wydawnictwie [ze słownikiem] słów kilka.
Pewnie wielu z Was obiła się o uszy nazwa, skądinąd nowego na rynku wydawniczym wydawnictwa. Dobra, może nie aż takiego nowego, bo powstało w 2012 roku, ale dopiero niedawno książki wydawnictwa zaczęły pojawiać się na szerszą skalę. Czym ich pozycje różnią się od innych? Cóż odpowiedź wydaje się banalnie prosta - mają w środku słownik, ale muszę Wam powiedzieć, że to nie wszystko. Ale o tym za chwilę. 


Pewnie zdarzyło się Wam próbować przeczytać jakąś książkę w języku obcym, który próbowaliście doskonalić. Pewnie zdarzyło się też ją rzucić w cholerę :) (ja tak zrobiłam). Gratuluję samozaparcia tym osobom, które dotrwały do końca, ale wracając do tych mniej cierpliwych - fajnie czytać książki po angielsku, ale siedzenie w jednej dłoni z książką, a w drugiej ze słownikiem już traci swój urok prawda? Zamiast cieszyć się z chwil spędzonych z cudowną historią skupiamy się na tłumaczeniu i  zrozumieniu jej, a magia opowieści gdzieś znika... 

Dlaczego napisałam, że książki wydawane przez Ze słownikiem są inne? Cóż wydawnictwo pomyślało o czytelnikach i wyszło im na przeciw. Dało nam aż 3 słowniki! Na samym początku, dostajemy bazę słówek, które powinniśmy przyswoić, by czytanie było lekkie, miłe i przyjemne. Baza ta obejmuje najczęściej występujące i najprostsze słowa w danej powieści. Bliskie zapoznanie się z nią pozwala na zrozumienie ponad 80% treści. W zależności od książki baza jest większa i mniejsza, ale słówka są ot tych "oczywistych", do tych bardziej złożonych - typowych dla danej powieści.

Co dalej? Wydawnictwo zadbało również o to by czytelnik nie musiał latać w tę i z powrotem do słownika. Dodatkowym ułatwieniem na każdej stronie są "trudniejsze" słówka, które nie zostały ujęte w słowniku "bazowym". Musicie przyznać, że to rozwiązanie jest naprawdę wygodne. 

To jednak nie wszystkie niespodzianki zgotowane nam przez wydawnictwo. Na samym końcu znajduje się kompletny słownik wszystkich słów i form, które występują w danej książki. Pozwala to na odnalezienie nieznanego słowa, jeśli czytelnik zapomniał jego znaczenia. 

Kupując więc książkę z wydawnictwa Ze słownikiem otrzymujemy samą powieść uzupełnioną o trzy słowniki. Całkiem nieźle prawda. 

Wydawnictwo coraz bardziej rozszerza swoją ofertę. Obecnie możemy dostać następujące tytuły:

Już wkrótce ukażą się kolejne książki:
 • Jane Austen - Duma i uprzedzenie
 • Agatha Christie - Tajemniczy przeciwnik
 • C. Collodi - Pinokio
 • Daniel Defoe - Przypadki Robinsona Crusoe
 • Charles Dickens - Opowieść o dwóch miastach
 • Arthur Conan Doyle - Pies Baskerville’ów
 • Arthur Conan Doyle - Powrót Sherlocka Holmesa
 • Arthur Conan Doyle - Taqjemnica Cloomber
 • Franz Kafka - Metamorfoza
 • Joseph Lewis French - Great Ghost Stories
 • Robert Louis Stevenson - Wyspa skarbów
 • Mark Twain - Przygody Hucka Finna
 • Mark Twain - Przygody Tomka Sawyera
 • Jules Verne - Podróż do wnętrza ziemi
 • Jules Verne - Lodowy sfinks
 • H. G. Wells - Pierwsi ludzie na księżycu
 • Jack London - Zew krwi
 • Lucy Maud Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza
Jak widzicie oferta wydawnictwa jest szeroka, także wydaje mi się, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

Ale żeby nie było tak kolorowo, mam jedną, uwagę. Wydaje mi się, że jest to spory minus książek [Ze słownikiem]. OKŁADKI! Jestem zdecydowane na NIE!  Okładki kojarzą mi się ze strikte naukowymi książkami, a te z kolei z odpychają mnie na kilometry, jeśli nie lata świetlne. O ile piękniej prezentowałyby się w innych okładkach, z jakąś grafiką.... Obecnie wyglądają jakoś tak "szpitalnie" haha ;p

To taka mała wskazówka dla wydawnictwa ;) Myślę, że całkiem fajne byłoby też wprowadzenie kilku popularnych "nowości" wydawniczych. Jakiś  Harry Potter czy coś z Kinga. To prawdopodobnie przyciągnęłoby więcej czytelników. 

Wydaje mi się, że książki same w sobie są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą podszkolić się w języku. Sama postaram się Wam napisać czy u mnie odniosły oczekiwany efekt (ale to po sesji) :D  


Za książki dziękuję Wydawnictwu [Ze słownikiem]

3 komentarze :

 1. Mam w dom coś na wzór tych książek (zakupiony w empiku angielski z kryminałem) i w sumie podobają mi się takie rozwiązania. Można trochę język podszkolić i jeśli się czegoś nie wie wystarczy spojrzeć na margines. To ułatwia czytanie i przyswajanie treści. Widzę że w propozycjach wydawnictwa jest kilka książek, które chciałabym przeczytać. Muszę się bliżej zapoznać z oferta.

  Pozdrawiam, Kejt_Pe
  Ukryte Miedzy Wersami

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja także zawiązałam współpracę z tym wydawnictwem i gdyby nie to, pewnie bym o nim wcześniej nie słyszała. Ich książki nie są dla mnie idealne, ale bardzo się ciesze, że takie coś powstało :)
  Pozdrawiam (i zapraszam, oddaję wszystkie szczere komentarze ^^)
  Czytam, piszę, recenzuję, polecam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ogromnie podoba mi się idea tego wydawnictwa, szkoda tylko, że od strony graficznej wyglądają średnio (tak, tak, lubię mieć ładne książki na półkach :P).
  Na razie tytuły nie do końca mnie interesują, ale jak tylko pojawi się "Duma i uprzedzenie" - to po prostu muszę ją zdobyć! :D
  Pozdrawiam cieplutko,
  Ola aka Zaczytana Iadala

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.